POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Co trzeba wiedzieć przy zakupie domu?

Zakup domu to potężna inwestycja na przyszłość, a także jeden z największych wydatków w całym naszym życiu. Warto więc podejść do tego procesu świadomie i z rozwagą, tak by nie przeoczyć, czy nie zaniedbać niczego ważnego. O czym trzeba wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup tego jedynego, wymarzonego domu?

Po pierwsze, należy dokładnie określić jakie są nasze potrzeby co do rozmiaru i lokalizacji domu. W drugiej kolejności warto zaś przeprowadzić małe śledztwo związane z najbliższym otoczeniem przyszłego domu, a potem odpowiedzieć sobie na pytania w stylu - kim są sąsiedzi, co znajduje się za rogiem, jakie mogą być potencjalne utrudnienia? Bardzo ważna jest też szczegółowa inspekcja samego wnętrza domu, a także dogłębne zapoznanie się z wszelkimi dokumentami związanymi z budynkiem (księga wieczysta, akt notarialny, umowy). Niestety, ale na tym etapie może się pojawić mnóstwo znaków zapytania, kruczków prawnych i dwuznaczności, dlatego nie zaszkodzi podeprzeć się radą ze strony prawnika, a także skorzystać z wiedzy i doświadczenia dobrego pośrednika nieruchomości.

Po szczegółowych oględzinach domu warto też z góry zaplanować, co zostanie w najbliższej przyszłości poddane remontowi i jaki będzie przybliżony koszt tego przedsięwzięcia. Jest to szczególnie ważne w przypadku zakupu mieszkania na kredyt, jako że łatwiej będzie potem ocenić swoje możliwości finansowe.