POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Co to jest ścianka kolankowa?

Poddasze to niezwykle funkcjonalna część domu. Możemy na nim w razie potrzeby zaaranżować nowy pokój lub inne pomieszczenie użytkowe, jak chociażby składzik. Jednak problemem jest często niewygodna wysokość oraz mała powierzchnia tego pomieszczenia. Sposobem na podniesienie dachu oraz powiększenie powierzchni użytkowej poddasza jest dobudowanie na wieńcu skrajnej kondygnacji wyższej ścianki kolankowej.

Ścianka kolankowa – czym jest?

Ścianka kolankowa to niezbędny element każdego domu z poddaszem. Na ściance kolankowej opiera się struktura więźby dachowej. Powinna ona przenosić obciążenia z dachu na ściany dolnych pięter i strop. Ścianka kolankowa najczęściej budowana jest z takiego samego materiału co ściany nośne, a wzmacnia się ją przy pomocy żelbetonowych elementów.

Ścianka kolankowa – jak wysoka?

Wysokość ścianki kolankowej zależy od przeznaczenia poddasza. Im wyższą postawimy, tym więcej przestrzeni użytkowej uzyskamy pod skosami. Jeżeli nie planujemy mieszkać na poddaszu, wystarczy ścianka o wysokości do 70 centymetrów. Wygodną powierzchnię mieszkalną uzyskamy dzięki ściance, która ma od 80 do 110 centymetrów. Konstrukcja o wysokości 140 do 150 centymetrów znacznie zwiększy wygodę poruszania się przy skosach bez pochylenia głowy. Przy wysokości od 200 do 210 centymetrów poddasze będzie miało prawie taki sam wymiar jak większość kondygnacji, a dom będzie przypominał piętrowy budynek.

Wysokość ścianki kolankowej należy ustalić już w fazie projektu. Podnoszenie jej w trakcie budowy zmienia proporcje domu oraz przenoszone obciążenia, a co za tym idzie, zwiększa koszty.