POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Charakterystyka bezpiecznego kominka

Kominek to marzenie z dzieciństwa niejednego z nas. Dodaje on uroku każdemu salonowi, a zwłaszcza wyjątkowo dobrze tworzy atmosferę świąteczną. Coraz częściej kominek stanowi więc bazowy element polskich pokojów gościnnych. Przy budowaniu go warto jednak mieć na uwadze pewne względy bezpieczeństwa, które muszą być spełnione do jego właściwego i pewnego użytkowania.

Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest umiejscowienie kominka. Jako że jego ciężar wynosi ok. 500 kg, musi znajdować się on na miejscu o odpowiedniej nośności. Ponadto podłoże pod nim oraz posadzka przed nim powinny zostać pokryte materiałem niepalnym, np. kamieniem. W jego sąsiedztwie nie może też być ani instalacji elektrycznej, ani instalacji gazowej.

Kolejną z decyzji, przed którą staniemy, będzie wybór pomiędzy kominkiem otwartym bądź wyposażonym we wkład kominkowy. Te pierwsze są mniej bezpieczne i wymagają stałego nadzoru. Drugie zaś mają zamknięte palenisko wykonane z ognioodpornych materiałów oraz przeszklone drzwiczki, dzięki czemu spokojnie można pozostawić palący się ogień nawet na całą noc.

Kominek powinien być zarówno szczelny, odpowiednio zizolowany, jak i wyposażony w odpływ świeżego powietrza oraz dobry komin. Przy doborze elementów ozdobnych takich jak kratki wylotowe nie należy zapominać zaś o ich nadrzędnej funkcji. Nadmierne zdobienia bowiem mogą ograniczać ich efektywne pole przekroju nawet o połowę!