POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Brama garażowa – uchylna czy segmentowa?

Podczas wykańczania domu musimy pamiętać o wielu aspektach. Dotyczą one nie tylko użytych materiałów, aranżacji wnętrza czy otoczenia domu. W trakcie prac wykończeniowych podejmujemy wiele decyzji, które mają nie tylko wymiar estetyczny, ale również praktyczny, a ich efekty będą nam towarzyszyć przez długie lata. Jedną z takich decyzji jest wybór bramy garażowej.

Do wyboru mam różne typy – brama garażowa może być rozwierna, uchylna, segmentowa lub rolowana. Bramy rozwierne są stosowane coraz rzadziej, ponieważ ich otwieranie często ręczne nie jest wygodne. Z kolei modele rolowane są bardzo wygodne, ale są także najdroższym rozwiązaniem. Dzisiaj omówimy wady i zalety bram uchylnych i segmentowych.

Brama uchylna czy brama segmentowa?

Bramy uchylne są ekonomicznym wyborem. Mają atrakcyjną cenę, dodatkowo są wygodne w użyciu, zaś ich konstrukcja sprawia, że podniesienie bramy nie jest trudne. Bramę uchylną możemy ocieplić, jednak nie izolują zbyt dobrze, dlatego nie polecamy ich do ogrzewanych garaży. Montując ten model musimy pamiętać o pozostawieniu miejsca przed wjazdem do garażu – co najmniej półtora metra. We wnętrzu potrzebna jest również przestrzeń pod sufitem.

Bramy segmentowe są bardzo popularne. W przeciwieństwie do modeli uchylnych, ten typ bramy sprawdzi się w garażach ogrzewanych. Bardzo dobrze izolują również przed hałasem. W przeciwieństwie do bramy uchylnej, model segmentowy nie wymaga pozostawienia przestrzeni na podjeździe – otwiera się on wzdłuż prowadnic podsufitowych lub przesuwa się w bok wzdłuż ściany. Należy jednak pamiętać, że o ile w bramie uchylnej nie ma konieczności montażu napędu, o tyle w przypadku bramy segmentowej taką możliwość jak najbardziej warto rozważyć.

Na rynku jest duży wybór wzorów i rodzajów opisanych modeli – na pewno znajdziemy bramę garażową, która spełni nasze oczekiwania i potrzeby.