< Altana ogrodowa - jaki fundament?

POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Altana ogrodowa - jaki fundament?

Altana w ogrodzie jest efektowną ozdobą. Taka budowla, położona wśród zieleni, nadaje domowemu ogrodowi oryginalny styl i romantyczną atmosferę. Może być również miejscem spotkań oraz organizacji letnich, ogrodowych przyjęć, nawet w przypadku deszczu. Odpowiednio oświetlona oraz wyposażona, altana z pewnością wyróżni nasz ogród i będzie prezentowała się bardzo atrakcyjnie.

Jednak aby cieszyć się z końcowego efektu, potrzebny jest dobry projekt i jego profesjonalna realizacja. Altana ogrodowa nie jest zbyt kosztowną inwestycją, jednak należy pamiętać o kilku ważnych aspektach budowy. Jedną z takich kwestii jest z pewnością przygotowanie fundamentu.

Fundament pod altanę ogrodową – o czym pamiętać?

Właściwe przygotowanie fundamentów pod altanę zależy od rodzaju budowli. Proponowana metoda należy do bardziej uniwersalnych rozwiązań, jednak w razie potrzeby może wymagać modyfikacji.

Po wyznaczeniu miejsca, w którym stanie altana, należy usunąć z niego warstwę ziemi, a następnie wykonać wykop w obrysie wznoszonej budowli. Wykop w tym przypadku nie musi być bardzo głęboki, zwykle wystarczy ok. 50 centymetrów. Następnym krokiem jest rozłożenie dookoła krawędzi wykopu szalunku z desek, a kolejnym – ułożenie zbrojenia z prętów. W tak przygotowanym wykopie układamy beton i czekamy na jego zawiązanie. Kiedy beton się zawiąże, należy wyciągnąć deski z wewnętrznej strony nowo powstałych ścian fundamentowych, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełnić drobnym materiałem – gruzem albo żwirem – a następnie wylać chudy beton, do poziomu ścian. Po jego wyschnięciu układamy kolejne warstwy: folię i zbrojenie, a następnie układamy posadzkę.