Gdy zbliża się Wigilia, przemierzamy sklepy w poszukiwaniu jak najlepszych podarunków dla naszych najbliższych. Zastanawiamy się, co sprawiłoby im największą radość. Doskonałym pomysłem na prezenty pod choinkę są książki. Rozwijają, pobudzają wyobraźnię i sprawiają, że zimowe wieczory nabierają przyjemnego, spokojnego nastroju.

Na pobudzenie wyobraźni

W poszukiwaniu najlepszych pozycji literackich warto posiłkować się opiniami czytelników. Jeśli nie wiemy, jaką książkę wybrać, możemy przeglądnąć rankingi w Internecie. Dowiemy się, które utwory poruszają ważne, ale i trudne tematy, które pobudzają wyobraźnię, a jakie absorbują całą uwagę i spędzają nam sen z powiek. Takie zestawienia mogą pomóc nam podjąć ostateczną decyzję i znaleźć taką książkę, która odpowie zainteresowaniom najbliższych nam osób.

Dla nastolatków

Warto pokazywać młodym osobom, że czytanie książek jest wspaniałym zajęciem, które nie tylko pobudza naszą wyobraźnię, ale i sprawia, że pogłębiamy swoją wiedzę i zaczynamy zastanawiać się nad wieloma kwestiami. Jeśli w naszej rodzinie znajdują się nastolatkowie, powinniśmy właśnie w księgarniach wybierać dla nich prezenty pod choinkę. Możemy poszukać powieści, które opowiadają o życiu ich rówieśników, ich rozterkach, dojrzewaniu i pierwszych poważnych decyzjach. Możemy również sięgnąć po fantastykę, która przeniesie ich w nieznany dotąd świat i pokaże, że czytanie książek pobudza nasz umysł, wciąga i nie pozwala się oderwać. Warto również poszukać książek psychologicznych, które pozwolą znaleźć nastolatkom odpowiedzi na błąkające się po ich głowach pytania oraz wspomogą ich prawidłowy rozwój.

Na spokojny, zimowy wieczór

Okres około świąteczny to czas, kiedy chętniej wypoczywamy i spędzamy długie wieczory pod kocem. To właśnie w zimie najczęściej myślimy o tym, by zaparzyć sobie gorącej herbaty i skupić się na czytaniu książek. Właśnie dlatego powinniśmy pomyśleć o naszych najbliższych i jako prezent pod choinkę podarować im ciekawe, absorbujące uwagę książki. Mogą to być obszerne powieści, których czytanie zajmie wiele wieczorów. Mogą to być również kryminały lub poradniki, dzięki którym nasza rodzina będzie się skupiać na samorozwoju. A może ktoś w naszym domu chętnie czyta poezję? I w tym wypadku warto poszukać antologii lub tomiku ulubionego poety naszego bliskiego. By znaleźć najlepszą pozycję literacką, warto skupić się na zainteresowaniach naszej rodziny oraz przyjaciół. Możemy również zapytać, czy nie czekają właśnie na publikację utworu swojego ulubionego pisarza. Takie pytania mogą nam również ułatwić dokonanie wyboru.

 

Gdy na naszych barkach spoczywa wiele obowiązków, często zapominamy o części rzeczy, które powinniśmy zrobić. Jest to zupełnie naturalne, dlatego też chętnie korzystamy ze wszelkiego rodzaju karteczek, przypominających alarmów w telefonach oraz notatników. Najlepszym rozwiązaniem jest kalendarz książkowy, w którym zmieścimy wszystkie informacje dotyczące naszej pracy, obowiązków domowych, spotkań z rodziną i przyjaciółmi, zajęć dodatkowych naszych dzieci oraz nas samych. To znaczne ułatwienie, które pozwoli rozsądnie gospodarować naszym czasem i zaplanować każdy nadchodzący dzień.

Dla zapominających

O kalendarzu książkowym powinny przede wszystkim pomyśleć osoby, które na co dzień mają problemy z zapamiętaniem wszystkiego, co muszą zrobić. Miejsce, w którym będą mogły zapisać wszystkie swoje obowiązki znacznie ułatwi im organizację swojego czasu oraz planowanie nadchodzących wydarzeń. I choć początkowo zapisywanie swoich zadań może być męczące, to już po kilku dniach zauważymy znaczną poprawę swojej pracy. Wkrótce nauczymy się notować rzeczy ważniejsze i zauważymy, kiedy znajdziemy więcej czasu na realizację swoich pasji lub spotkania z przyjaciółmi.

W pracy i w domu

Kalendarz książkowy może nam również służyć do zapisywania tylko części z naszych obowiązków. Doskonale się on sprawdzi podczas umawiania wizyt naszych klientów i kontrahentów – w biurze księgowym, w gabinecie lekarskim, w gabinecie kosmetycznym, w biurze projektowym. Gdziekolwiek, gdzie musimy zanotować informacje dotyczące godziny, danych osobowych i miejsca spotkania.

Tego typu notatnik to również nieoceniona pomoc w rozplanowywaniu wszystkich obowiązków domowych. Docenią to szczególnie osoby, które mają dzieci i muszą pamiętać o wszelkich związanych z nimi kwestiach. Szczepienia, zajęcia pozalekcyjne, przedstawienie w szkole, wywiadówki – nie sposób zapamiętać wszystkie daty oraz godziny. Dotyczy to również rozsądnego rozplanowania prac domowych. Zrobienie zakupów, sprzątanie, przygotowywanie posiłków – warto zapisać sobie, kiedy i w jakich godzinach musimy się czymś zająć. Znacznie ułatwi to zaplanowanie sobie reszty naszych zajęć.

Dodatkowa motywacja

Czasami zdarza się, że nie mamy w sobie wystarczająco motywacji, by zadbać o wyższą jakość swojego życia. Może to dotyczyć regularnych i zdrowych posiłków, treningów, nauki języków, wieczorów poświęconych czytaniu książek – czegokolwiek, co jest dla nas ważne. Specjalnie opracowane kalendarze książkowe mają swoich wielbicieli. Znajdując na ich stronach motywujące teksty oraz pomocnicze tabele sprawiamy, że odnajdujemy w sobie siłę, by zawalczyć o samych siebie.

 

Magia świąt ma dobre i złe strony. Do tych dobrych należy świąteczna atmosfera i przebywanie w gronie najbliższych osób. Niestety by zagwarantować te dwa stany należy wcześniej poczynić przygotowania. Te w wielu domach przebiegają w bardzo nerwowej atmosferze. Wszyscy mają przekonanie, że trzeba każdą sprawę dopiąć na ostatni guzik. Wszystko musi być idealne. Nie inaczej jest z prezentami, na które każdy czeka. Kupując prezenty musimy wykazać się dużą kreatywnością, by sprostać oczekiwaniom i przede wszystkim uczynić radość osobom, którym prezenty wręczamy. Czasami najprostsze rozwiązania są w takich wypadkach tymi najlepszymi. Pomysłu na prezent nie trzeba daleko szukać- może być nim książka.

Książka jako prezent

Książka jako prezent sprawdza się niesamowicie dobrze. Przede wszystkim nie jest to prezent, który można skonsumować w jednym momencie. Zazwyczaj książkę czyta się przez dłuższy czas (nawet jeżeli ktoś połyka książki bardzo szybko). Książka się pamięta na długo. Angażując się w fabułę czytelnik odczuwa pewne emocje. To one stanowią o tym, że doświadczenia związane z lekturą zapadają w pamięć. Nawet jeżeli już przeczyta się książkę, zawsze można się nią cieszyć, widząc ją na półce. Oczywiście by takie korzyści z wyboru akurat takiego prezentu otrzymać trzeba wybrać książkę dobrą, a o to już jest zdecydowanie ciężej.

Jakie książki wybrać na prezent?

Nikomu nie trzeba chyba mówić, że zazwyczaj podręczniki i zawiłe prace akademickie na prezenty się nie nadają (oczywiście są wyjątki, ale zależy to od uwarunkowań konkretnego człowieka). Zdecydowanie najlepiej na prezent jest wybrać książkę lekką, z ciekawą fabułą. Można posunąć się nawet o twierdzenie, że książka powinna być w jakiś sposób wyjątkowa. Jeżeli przykładowo kupujemy prezent fanowi skandynawskich thrillerów, warto postarać się by nie była to po prostu kolejna książka, którą obdarowany przeczyta w kilka dni. Poszukajmy jakiś książek z akcentami bliskimi osobie, którą chcemy obdarować. Może warto wybrać niebanalnych autorów, o których wiemy, że ich twórczość spodoba się naszemu obdarowanemu, a po którą sam by nie sięgnął. Właśnie takie prezenty są najlepsze. Można też pokusić się o wybór książki w nietypowym wydaniu. Będzie to coś nowego i ciekawego, a tak wydana książka doskonale prezentować będzie się na półce.

Pomysł na prezent świąteczny w postaci książki może okazać się bardzo trafiony. Trzeba jednak wykazać się tutaj kreatywnością. Każdy najlepiej wie co lubi osoba, której wręcza się prezent. Dobrze jest wykorzystać tą wiedzę i za pomocą wyszukiwarek internetowych znaleźć coś, co najlepiej wpisze się w gusta obdarowanego.